اجرای کشت مستقیم بدون نیاز به شخم زدن برای اولین بار در یزد

جهاد کشاورزی استان یزد اعلام کرد:‌ برای اولین بار کشت «مستقیم» غلات بدون نیاز به شخم زدن در اراضی منطقه بنادکوک‌دیزه شهرستان تفت در استان یزد انجام شد.

اجرای کشت مستقیم بدون نیاز به شخم زدن برای اولین بار در یزد

به گزارش ورزش در استان سیستان و بلوچستان از یزد، محمدرضا فلاطونی در این خصوص اظهار کرد: برای اولین بار کشت مستقیم نخود، عدس و جو با دستگاه zero Tillage multicrop planter  با هدف افزایش عملکرد محصولات زراعی و حاصلخیزی خاک در مقایسه با روشهای مرسوم و سنتی،با هماهنگی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان تفت و مرکز جهاد کشاورزی بنادکوک در اراضی مزرعه جلیل آباد این روستا انجام و کشت زیره و آنغوزه به همین روش در برنامه هفته آتی این مرکز قرار دارد.

وی افزود: در روش کشت مستقیم هیچ گونه نیازی به عملیات خاک ورزی شامل شخم و دیسک نبوده و بذر کاری با دقت در فاصله، روی ردیف و بین ردیف انجام می‌گیرد و هم چنین عمق کاشت و میزان بهم خوردگی خاک در عمق قابل کنترل است.

رئیس اداره فن‌آوری های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی استان یزد، با بیان این‌که در این روش با ایجاد شیار نفوذ آب باران، به عمق و در محل کشت بذر افزایش می‌یابد،‌ گفت: در این روش به دلیل حداقل بهم خوردگی خاک و قرارگیری کود در زیر بذر از انتشار و رشد علف‌های هرز جلوگیری شده و باعث افزایش تولید می‌شود.

فلاطونی تصریح کرد: در روش دستی هیچ گونه کنترلی در فاصله بین بذرها و ردیفی کشت وجود ندارد، عمق کاشت نیز دقیق نبوده و به این علت درصد سطح سبز کاهش می یابد ولی سطح سبز در کشت مستقیم یکنواخت و خوبی کشت محصول را به همراه دارد.

حسین دهقانپور، رئیس مرکز جهاد کشاورزی بنادکوک نیز در این خصوص اظهار کرد: این روش  به علت حداقل خاک ورزی با کمترین جابجایی خاک در یک تردد، ایجاد تماس مناسب بین بذر و خاک، بیشترین درصد جوانه زنی بذرها و مناسب بودن جهت کاشت در دیم زارها ارجحیت  بیشتری نسبت به کشت دستی دارد.

گفتنی است، مزرعه جلیل آباد بنادکوک بعنوان هاب استان می‌تواند کانونی از کشت گیاهان زراعی و دارویی را بصورت دیم  در خود جای دهد و برای آموزش و یاد گیری بهره‌برداران کشاورزی حفاظتی استانی و ملی استفاده شود.

پایان پیام/د