از اعتراف به ضعف نظارت در بازار مرغ تا آزاد بودن فروش بالاتر از نرخ مصوب کشوری!

گوشت مرغ، محصولی پرحاشیه و مهم است که گاهی دچار کمبود می‌شود و گاهی نیز با افزایش یکباره قیمت نارضایتی‌ها را به سمت خود معطوف می‌کند.

از اعتراف به ضعف نظارت در بازار مرغ تا آزاد بودن فروش بالاتر از نرخ مصوب کشوری!

به گزارش ورزش در استان سیستان و بلوچستان از شیراز، چند روزی است که علاوه بر گرانی، عدم ثبات قیمت مرغ در عرضه و توزیع و تفاوت نرخ فروش آن با قیمت مصوب، مردم را شاکی کرده و باز هم مرغ را به سوژه داغ رسانه ها تبدیل کرده است. 

این گلایه و نارضایتی را زمانی متوجه شدم که برای خرید به یکی از فروشگاه های سطح شهر رفته بودم و دیدم که بسیاری از مردم بعد از دیدن قیمت مرغ یا از خرید آن منصرف می‌شدند و یا مقدار کمی را خریداری می‌کردند. 

سر صحبت را با خانم کنار دستم بود باز کردم و او گفت: مرغ با قیمت مصوب ۷۳ هزار تومان، در نقاط مختلف شهر با نرخ‌های متفاوت به فروش می رسد. 

وی افزود: همان 73 هزارتومان هم برای قشری که توانایی خرید ماهی، میگو و گوشت قرمز ندارند و در پایان به مرغ پناه می برند اصلا مبلغ پایینی نیست.

آن خانم جوان که فاطمه نام داشت با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان مرغ با این قیمت را در شیراز نمی‌بینید، اظهار کرد: هر چه به فروشگاه های لاکچری تر و در قسمت‌های شمالی تر شهر برویم تفاوت قیمت ارائه شده این محصول به مشتری با نرخ مصوب آن بیشتر است.

 پول برند مرغ را هم پرداخت کن! 

آقایی که متوجه صحبت های ما شده بود به بحث ما ملحق شد و گفت: صبح روز گذشته که از جلو مغازه گوشت فروشی در خیابان فلسطین رد میشدم،  تخته سیاهی در جلو مغازه که قیمت ها روی آن نوشته شده بود توجه مرا به خود جلب کرد؛  از گوشت گوسفندی کیلو ۳۸۵ هزار تومان گرفته تا گوشت گوساله کیلو ۴۰۰!

وی افزود:  پایین تر از آن با دو قیمت مختلف برای مرغ مواجه شدم که یکی از آنها مربوط به یکی از برندهای معروف محصولات پروتئینی بود. 

صمیمی عنوان کرد: این درحالی بود که مرغ در این مغازه کیلو ۹۶ هزار تومان،  یعنی ۲۳ تومان بیشتر از نرخ مصوب به فروش میرفت و آن برند معروف بر حسب نام و معروفیت خود ۳۱ هزار تومان گران تر از نرخ مصوب کشوری مرغ را میفروخت! 

این فرهنگی بازنشسته گفت: در همین فروشگاه زنجیره ای نیز ۹۰۰ گرم مرغ بدون استخوان و بسته بندی شده با حداقل  مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به فروش میرود و برندهای معروف تر تا ۱۵۰ هزار تومان هم همان محصول را به مردم میفروشند. 

وی اضافه کرد: در ظاهر که خبری از نظارت و کنترل قیمت ها نیست و الا چرا ۹۰۰ گرم مرغ از هر برندی با یک قیمت متفاوت باید به فروش برسد؟!

به گزارش فارس، عصر دیروز نیز گذری به مغازه های نزدیک خانه مان در بلوار پاسارگاد انداختم؛  آنجا نیز مرغ را کیلویی ۹۸ هزار تومان میفروختند و قسمت جالب ماجرا این بود که همه شان زبانی قیمت میدادند و هیچ تابلویی جهت درج قیمت در مغازه‌شان نصب نبود.

مسوول مربوطه بعد از شنیدن مطالبه مردم پاسخگو افکار عمومی نبود! 

در ابتدا جهت پیگیری این مهم به سراغ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس رفتم وی پس از شنیدن موضوع مصاحبه از پاسخگویی امتناع کرد و فارس را به بهانه ارسال مکتوب سوالات به روابط عمومی ارجاع داد. 

که پس از آن خبرنگار فارس از این روند پاسخگویی و ارجاعات در جهت  اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی قانع نشد و پاسخی را از این مقام ارشد استانی دریافت نکرد. 

با این حال پس از هماهنگی و ارسال سوالات به مدیر روابط عمومی پاسخی ارسال نشد. 

عدم ثبات قیمت ضعف نظارتی را در بر دارد

طی تماس خبرنگار ما با مدیر روابط عمومی این سازمان، وی بحث مرغ را ملی خطاب کرد و گفت این موضوع در دست استان فارس نیست. 

وی اظهار کرد که عدم ثبات قیمت ضعف نظارتی است و گفت: تنظیم بازار به تنهایی دست جهاد نیست و تمام دستگاه های نظارتی باید برای کنترل وارد شوند. 

نظارت بر کالاهای کشاورزی از وزارت صمت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی ملحق  شده 

این در حالی است که معاون بازرسی صمت در گفت و گو با فارس، مرغ را جزء کالاهای کشاورزی و در حوزه سازمان جهاد کشاورزی  دانست و گفت: بر اساس قانون انتزاع محصولات کشاورزی نظارت بر کالاهای کشاورزی من‌جمله میوه، مرغ، گوشت‌، آرد و نان، برنج، شکر، روغن و …. از وزارت صمت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزی ملحق گردیده است.

در ادامه خبرنگار فارس این موضوع را از طریق مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان پیگیری کرد.

کمیته اقدام مشترک استانداری اجازه فروش مرغ را بالاتر از قیمت مصوب را داده

صمد رنجبر عنوان کرد: کمیته اقدام مشترک استانداری اختیاراتی را به استان داده تا قیمت جدیدی را متناسب با شرایط و نیاز استان تعیین و اعلام شود. 

وی با بیان اینکه قیمت مصوب خاصی الان نداریم، گفت: اجازه فروش با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب داده شده و حداکثر قیمت مرغ در شیراز ۹۳ هزارتومان است تا مشکل خروج مرغ و کمبود آن را در استان نداشته باشیم.

به گزارش فارس، مرغ منبع اصلی پروتیئنی در کشور ما بوده که نرخ آن برای مصرف کنندگان بسیار مهم است اما شاهد رکورد زنی قیمت آن هستیم.

در پایان لازم به ذکر است پاسخگویی به افکارعمومی می‌بایست در صدر برنامه های مسئولان باشد، اما شاهد این هستیم کار به جایی رسیده که برخی مسئولین خیلی راحت در پاسخ به مطالبات ارباب رجوع و یا سوال خبرنگاران در مورد مشکلات یا پاسخگو نیستند و یا مستقیم و غیرمستقیم  موضوع را به سایر دستگاه‌ها نسبت می‌دهند.

متاسفانه سیستم کنترلی و نظارتی برخی از دستگاه‌ها هم که تقریبا به‌طور کامل نقش و وظیفه خود در این زمینه را فراموش کرده‌اند و در حال حاضر رسانه‌ها به‌ خصوص رسانه ملی این نقش را بر عهده گرفته‌اند.

حال این سوال مطرح است که علت چیست و چرا مسئولین به راحتی و بدون هیچ‌گونه نگرانی از پذیرش خطای خود اجتناب می‌نمایند و پاسخگو افکار عمومی نیستند؟ 

گزارش از:  زهرا زارع‌پور

پایان پیام/خ