اگر دیابت را کنترل نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

دیابت یک بیماری مزمن متابولیک است که اگر درمان یا کنترل نشود عوارض بسیار جدی برای بیمار به دنبال دارد که یکی از شایع‌ترین آن‌ها زخم پای دیابتی است.

اگر دیابت را کنترل نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران توانا، در یک تعریف ساده افزایش قند خون بالای 126 را دیابت می‌گویند که فرد باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. علت بیماری دیابت در بیماری دیابت یا انسولین به میزان کافی در بدن تولید نمی‌شود(نوع یک) یا به دلیل مکانیسم‌های مختلف، سلولها نسبت به انسولین تولیدی مقاومت نشان می‌دهند(نوع دو) که هر دوحالت باعث می‌شود سطح قند خون از سطح نرمال بیشتر شود و باعث بروز بیماری دیابت شود. دیابت نوع یک، بیماری ژنتیکی است که معمولا از دوران کودکی فرد آغاز می‌شود اما دیابت نوع دو شایع تر است و حدود 80 تا 90 درصد موارد از کل دیابت را شامل می شود.

  عوامل موثر بر دیابت (به خصوص نوع دو) -چاقی شکمی -اضافه وزن -سن بالای 40 -سابقه ابتلا به دیابت بارداری -سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت معمولا افراد متوجه مراحل اولیه بیماری دیابت نمی‌شوند در مراحل اولیه فردی که دچار بیماری دیابت می‌شود معمولا متوجه بیماری خود نمی‌شود تا جایی که سطح قند خون به حدی می‌رسد که میزان قندی وارد ادرار می‌شود. چگونه می‌توان از بیماری دیابت پیشگیری کرد؟ -اصلاح سبک زندگی  -اگر فردی دچار اضافه وزن است باید زیر نظر متخصص تغذیه کاهش وزن داشته باشد. -انجام فعالیت ورزشی مداوم و روزانه -استفاده از داروهای توصیه شده در زمان و دز تجویز شده توسط پزشک -حذف قندهای ساده و کربوهیدراتهای تصفیه شده -مصرف میوه و سبزی که سرشار از فیبر هستند  -عدم استعمال سیگار -حذف غذاهای فست فود و نوشابه‌های سرشار از قندهای ساده اگر دیابت را کنترل و درمان نکنید چه اتفاقی می افتد؟ دیابت یک بیماری مزمن متابولیکی است که در صورت عدم درمان و عدم کنترل می‌تواند منجر به علائمی مثل زخم پای دیابتی، بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی کلیه و بیماری‌های چشمی شود.

  اهمیت خودمراقبتی در بیماران دیابتی با توجه به عوارض بسیار جدی دیابت روی بدن کنترل  و خود مراقبتی بخش مهمی از پروتکل درمان بیماری دیابت است.  مطالعات نشان می‌دهد یکی از علت‌های اصلی مرگ بیماران دیابتی عدم انجام خود پایشی است. خود پایشی(خودمراقبتی) شامل موارد زیر است: -کنترل سطح قند خون در دوره‌های مناسب توصیه شده توسط پزشک -پیروی از رژییم غذایی مناسب -کنترل وزن -فعالیت ورزشی مناسب و مداوم زیر نظر پزشک  -مصرف داروها طبق تجویز پزشک -مراقبت از پاها زیرا بیماران دیابتی خیلی مستعد بروز زخم دیابتی هستند  مطالعات نشان می‌دهد با پیروی از یک سبک زندگی صحیح و انجام فعالیت‌های ورزشی می‌توان به راحتی سطح هموگلوبین A۱C، فشار خون بیماران دیابتی را کنتر ل و باعث افزایش طول عمر این گروه که تعدادشان در جهان روز به روز افزایش می یابد داشت.  تعیین سطح هموگلوبین A۱C، تست آزمایشگاهی ساده‌ای است که میانگین میزان قند موجود در خون فرد را در سه ماه گذشته نشان می‌دهد.

پایان پیام/