جنگنده «سوخو-75» سال 2025 عرضه می‌شود

منابع خبری روز دوشنبه گزارش کردند که جنگنده نسل پنجم «سوخو-75 چک‌میت» ساخت روسیه مجهز به هوش مصنوعی سال 2025 عرضه خواهد شد.

جنگنده «سوخو-75» سال 2025 عرضه می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل ورزش در استان سیستان و بلوچستان، منابع خبری روز دوشنبه گزارش کردند روسیه قصد دارند اولین نمونه ازجنگنده نسل پنجم «سوخو-۷۵ چک‌میت» را سال ۲۰۲۵ عرضه کند.

به گزارش وبگاه «وزارت دفاع اوکراین»، «دنیس مانتوروف» وزیر صنعت و تجارت روسیه از آماده شدن شرکت«سوخو» زیرمجموعه گروه صنعتی «روستک»، برای تولید این جنگنده نسل پنجم خبر داد.

سازنده روسی این جنگنده جدید را جایگزین ساده‌تر و ارزان‌تری نسبت بخ  جنگنده «اف-۳۵» ساخت آمریکا می‌داند. قرار است در نسخه صادراتی این جنگنده، سازندگان امکان ادغام اجزای انتخابی مشتریمانند رادار را لحاظ کنند.

سوخو-۷۵ یک هواپیمای تک موتوره است. وزن این هواپیما تا ۱۸ تن خواهد بود و می‌تواند به حداکثر سرعت ۱.۸ تا ۲ ماخ دست یابد. برد این هواپیما ۲۸۰۰ کیلومتر است.

 

روس‌ها از اجرای برخاستن و فرود کوتاه این جنگنده از باند به طول ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر خبر داده‌اند .بخشی از تسلیحات از جمله موشک‌های هوا به هوا در زیر بدنه این جنگنده پنهان می‌شود تا دید رادار دشمن کاهش یابد. سوخو-۷۵ همچنین از سامانه پشتیبانی لجستیکی «ماترویشکا» مجهز به هوش مصنوعی برای تعمیر و بازآماد استفاده می‌کند.

این جنگنده با توجه به هدف چند منظوره خود دارای مجموعه بزرگ و انعطاف پذیر تسلیحاتی با ظرفیت حمل بیش از7 تن است. مکمل تسلیحاتی چک‌‌میت شامل موشکهای هوا وهوا با برد متوسط ​​و کوتاه «آروی وی»، موشک‌های هوا به سطح از خانواده «گروم»، بمب‌های هدایت شونده و موارد دیگر است. چک‌میت می‌تواند تا پنج تیرموشک هوا به هوا حمل کند تا پتانسیل حمل بار خود را برای ماموریت‌هایی که نیازی به پنهان کاری ندارند به حداکثر برساند.

پیشتر در جریان برگزاری نمایشگاه هوایی دبی اعلام شده بود که روسیه تولید انبوه جنگنده‌های نسل پنجم تک موتوره جدید خود را از سال ۲۰۲۶ آغاز خواهد کرد. مقام‌های روس قبلا گفته بودند که چک میت بازارهای آفریقا و همچنین هند و ویتنام را هدف گرفته است.

روزنامه «چاینا مورنینگ پست» در این زمینه نوشت که قیمت این جنگنده پنهانکار روسیه ارزانتر از جنگنده  نسل پنجم «اف-۳۵» ساخت آمریکاست. هند از نخستین مشتریان چک‌میت است.  پایان پیام/