«سیدلر بایرامی» از عید دیدنی تا کیک نیم کیلومتری

همزمان با عید غدیر خم جشن‌ها و مراسم زیادی در جای جای استان زنجان برگزار و عاشقان و محبان امامت و ولایت با برپایی ایستگاه‌‌های صلواتی این عید بزرگ را جشن می‌گیرند.

«سیدلر بایرامی» از عید دیدنی تا کیک نیم کیلومتری

به گزارش ورزش در استان سیستان و بلوچستان از زنجان، همزمان با عید غدیر خم جشن‌ها و مراسم زیادی در جای جای استان زنجان برگزار و عاشقان و محبان امامت و ولایت با برپایی ایستگاه‌‌های صلواتی این عید بزرگ را جشن می‌گیرند. مردم با برگزاری جشن‌های خانگی عشق و ارادت خود را به خاندان امامت و ولایت نشان داده و با پخش شیرینی و شربت سالروز برگزیده شدن امام نخست شیعیان را به جانشینی پیامبر گرامی اسلام جشن می‌گیرند. عاشقان امامت و ولایت به صورت شخصی و یا در قالب گروه‌های جهادی با پخت غذا و توزیع آن در مردم و همچنین نیازمندان این عیدالله اکبر را گرامی داشته و بر مقام والای امات تاکید می‌کنند.

کیک نیم کیلومتری  امسال به همت اصناف استان و بسیج اصناف استان و همچین اتحادیه قنادان زنجان قرار است با کیک نیم کیلومتری که هنر دست قنادان زبردست است از مردم پذیرایی شود. کیک نیم کیلومتری یا 5 تنی که از چند روز گذشته قنادان زنجانی مشغول تهید آن هستند، عصر امروز در سبزه‌میدان این شهر تزیین و پس از برش بین مردم توزیع خواهد شد. رئیس اتحادیه قنادان زنجان گفت: از یک هفته پیش پخت کیک پنج تنی به مناسبت عید غدیر در شهر زنجان در حال انجام است. محمد بیگ‌محمدی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌ها برای عید غدیر پخت کیک پنج تنی با همکاری بنیاد غدیر استان و بسیج اصناف است، گفت: این کیک به مساحت ۴۰۰ متر پخت می شود، اضافه کرد: در حال حاضر کار چیدن قطعات کیک در کنار هم در حال انجام است. رئیس اتحادیه قنادان زنجان با بیان اینکه ۱۲۰ قناد ماهر زنجان مشغول پخت این کیک هستند، افزود: کار پخت این کیک بسیار دشوار است، چرا که برای اولین بار در زنجان چنین اقدامی انجام می شود. وی گفت: مراسم توزیع این کیک در سبزه‌میدان ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه روز عید غدیر با حضور جمع کثیری از مردم انجام می‌شود.

 سیدلر بایرامی  یکی از سنت‌های خوب مردم زنجان در عید سعید غدیر رفتن به خانه سادات و دیدار با آنهاست که از قدیم‌الیام رواج داشته و با گذشته سالیان و تغیید نسل‌ها همچنان هم پابرجاست. سنت حسنه دیدار با سادات به دلیل تعداد بالای سادات در شهر صائین قلعه یکی از شهرهای شهرستان ابهر در استان زنجان با جدیدت و شور خاصی از سوی مردم اجرا می‌شود. در این شهر سادات همزمان با  ۱۸ ذی الحجه روز عید سعید غدیر خم درب‌های خود را به روی مردم باز می‌گذارند و بستگان و فامیل، آشنایان و همچنین اهالی محل و شهروندان با حضور در منازل سادات این روز را به سادات تبریک تبریک می‌گویند. همچنین سادات نیز ضمن پذیرایی از کسانی که به خانه‌انها می‌آیند به مراجعین به صورت تبرک همچون عید نوروزی عیدی می‌دهند. از دیرباز و در عید نوروز بزرگ‌ترهای خانواده به کوچک‌ترها عیدی می‌دهند، اما در عید سعید غدیر خم که در ایران به «عید سادات» نیز مشهور است، هدیه دادن از سوی سادات به دیگران، بیش از دیگر اعمال اجتماعی این روز بزرگ مرسوم است. سادات مبلغی یا به صورت سکه و یا اسکناس که نوعی تبرک محسوب می‌شود را به مراجعان می‌دهند که مردم بر این باورند که نگهداری این پول به رزق و روزی آنها برکت می‌دهد. همچنین سادات هدایای دیگری هم مانند جاسویچی، جا کلیدی، مهر و سجاد، دفترچه، کتاب و… را به یوژه به کودکان و همارهان خردسال اهالی هدیه می‌دهند تا انها را در این عید سعید خوشحال کنند.

برپایی جشن در مساجد و تکایا همچنین مردم محلات مختلف در مساجد و تکایا گرد هم می‌آیند و این عید بزرگ را جشن می‌گیرند. مدیحه سرایی و شعرخوانی در مدح ائمه اطهار و به ویژه مولای متقیان امیدالمومنین علی(ع) از جمله کارهایی که در این مجالس از سوی مردم مورد استقبال قرار می‌گیرد.   طبخ و توزیع ۱۰ هزار غذای گرم در استان زنجان اسماعیل نوری، معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان استان زنجان اظهار داشت: به همت بنیاد احسان و با همکاری خیرین ۱۰ هزار پرس غذای گرم در استان طبخ و در بین مردم توزیع می‌شود.

معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان استان زنجان با بیان اینکه گروه‌های جهادی، مراکز نیکوکاری، خیریه‌ها و سمن‌های استان در طبخ و توزیع با بنیاد احسان همکاری دارند، افزود: تلاش می‌‌شود در این کار خیر همه شهرستان‌ها و مناطق استان پوشش داده شود. وی با بیان اینکه این اقدام به مناسبت عید سعید غدیر خم انجام خواهد شد، تصریح کرد: بنیاد احسان فعالیت‌ها و برنامه‌های مختلفی را در طول سال اجرایی می‌کند. پاین پیام/2308