فارس من در مهر ماه؛ از بلاتکلیفی ساکنان گردخون تا خطر تشدید فرونشست در مرودشت

در مهر ماه جاری، فارس من در استان فارس، میزبان مطالبات متعددی بود که تعدادی از این آنان، برای چندمین بار ثبت شده که از آن جمله می‌توان به زمین‌های گردخون و تبانی تعدادی از داروخانه‌ها با بعضی از مراکز درمانی اشاره کرد.

فارس من در مهر ماه؛ از بلاتکلیفی ساکنان گردخون تا خطر تشدید فرونشست در مرودشت

به گزارش ورزش در استان سیستان و بلوچستان از شیراز، فارس من و ارتباط نزدیکی که با مردم برقرار کرده، به یک الگو تبدیل شده که توانسته اقشار و گروه‌های متعدد مردمی را پوشش دهد و مطالبات همه اقشار را منعکس کند.

مسائل موجود، زمانی در این سامانه ثبت می‌شود که مردم تاثیر مطالبه‌گری را مشاهده می‌کنند و این روند نمایانگر ارتباط بی‌واسطه مردم با ورزش در استان سیستان و بلوچستان است.

هنگامی که مردم نتیجه پیگیری مطالبه خود را می‌بینند و تغییرات مثبت و محسوسی را در امور جاری و خدماتی محل سکونت خود مشاهده می کنند، بیش از پیش برای ارجاع مشکل خود به فارس من ترغیب می‌شوند، چرا که آن را جایی برای حل مسائل ریز و درشت خود می یابند.

در مهر ماه جاری نیز فارس من در استان فارس، میزبان مطالبات متعددی بود که تعدادی از آنها پیگیری شده یا در دست پیگیری است. تعدادی از این مطالبات، برای چندمین بار ثبت شده که نشان از اعتماد متقابل و پیگیری مستمر مردم دارد.

گردخون را دریابید

یکی از مطالبات ثبت شده در فارس من، مربوط به زمین‌های منطقه گردخون شیراز  است. در این پویش که پیش از این نیز به ثبت رسیده و پیگیری شده، آمده است:

“زمین‌های گردخون (پلاک ۲۱۶۰) که از دهه 80 به مردم واگذار شده است و اکثر خریداران این زمین‌ها از قشر کم برخودار جامعه می‌باشند و همه به امید خانه‌دار شدن این زمین‌ها را خریداری کرده‌اند و پس از گذشت ده‌ها سال هیچ سازمانی مسئولیت تغییر کاربری و تفکیک این زمین‌ها را بر عهده نمی‌گیرد، لطفاً جهت رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.”

گردخون از روستاهای حریم شیراز به شمار می‌آید و ساکنان این منطقه به دلیل الحاق نشدن به شیراز و رشد چشمگیر جمعیت در سالیان اخیر همچنین نبود زیرساخت کافی، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند.

پیگیری خبرنگار فارس نشان می‌دهد، زمین‌های گردخون به طور غیرقانونی خرید و فروش شده و به گفته فرماندار شیراز، این زمین‌ها باید تغییر کاربری یابد.

تقاضای پیگیری حذف پوشش بیمه‌ای بیماران دیالیزی و تکذیب سازمان تامین اجتماعی

در پویشی دیگر با اشاره به خبر افزایش تعداد بیمه‌شدگان، عنوان شده: در کف جامعه نه تنها افزایش بیمه‌شدگان را نمی‌بینیم بلکه به طور ملموس شاهد حذف خدمات بیمه‌ای، آن هم متاسفانه حذف بیمه برخی از بیماران خاص هستیم . مثال عینی آن ، عمل کار گذاشتن پرمیکت برای بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه بیماری‌های خاص که سال گذشته در یک بیمارستان دولتی در شهرستان لار، بدون هزینه انجام می‌گرفت که از اواخر سال 1401 ، بابت همان عمل هزینه برابر با 2،222،000 تومان از بیمار دیالیزی دریافت می‌شود. علت را از مسئولین بیمارستان پیگیر شده و خواستار ارائه مستندات و تغییرات در دریافت این چنین هزینه‌ای شدم.

این موضوع توسط خبرنگار فارس پیگیری شد اما مسؤولان سازمان تامین اجتماعی فارس، آن را تکذیب نموده و اعلام کردند تاکنون چنین موردی در بیمارستان‌های استان وجود نداشته است.

بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، خطری که فرونشست مرودشت را تشدید می‌کند

فرونشست دشت مرودشت، معضلی است که این منطقه را تهدید می‌کند. در پویشی مطرح شده که فرونشیت تمام شهر را احاطه کرده و فقط قسمت محدودی از مرکز مرودشت با این پدیده روبه رو نیست و به طور میانگین سالیانه حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد این دشت نشست می‌کند. فرونشست این دشت، مجموعه تاریخی نقش رستم را تحت تأثیر قرار داده و تا ۳۰۰ متری سازه تخت جمشید نیز ادامه دارد. نگرانی دیگری که در دشت مرودشت وجود دارد عبور لوله خط انتقال گاز، راه آهن و دو شهرک صنعتی و همچنین پالایشگاه است که فرونشست به نزدیکی پالایشگاه هم رسیده و واقعاً وضعیت نگران کننده است.

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور در گفتگو با خبرنگار‌‌ فارس ، علت وقوع فرونشست زمین را این گونه توضیح داد: دشت های زیادی در کشور و دنیا وجود دارند که در معرض خطر فرونشست قرار می‌گیرند، دشت مرودشت در استان فارس یکی از این دشت ها است، باتوجه به اینکه میزان بارش باران نسبت به گذشته کم تر شده ‌و این منطقه قطب کشاورزی است و آب زیادی در آنجا مصرف می‌شود؛ بهره برداری بی‌رویه از آب های زیرزمینی افزایش یافته  به همین‌خاطر در برخی قسمت های این دشت نشست زمین اتفاق افتاده است.

زیان سهامداران خرد شرکت آزمایش

وضعیت احیاء کارخانه آزمایش از مدت‌ها پیش یکی از پرونده‌های خبری ورزش در استان سیستان و بلوچستان در شیراز است و افت و خیز این کارخانه، رصد و پیگیری می‌شود.

طی هفته‌های اخیر، 2 پویش مرتبط با آزمایش ثبت شده که یکی مربوط به احیاء و دیگری به وضعیت سهامداران پرداخته است.

در این مطالبه آمده است: شرکت آزمایش بارها در مجامع و گزارش‌ها اعلام نموده در صورت حل مالیات افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی را دستور کار خود قرار می‌دهد، حال با توجه به اینکه مشکل مالیات حل شده است، با گذشت چندین ماه از انجام آن اطلاع رسانی نمی‌نماید. این شرکت با توجه به رای دادگاه مبنی بر مالکیت زمین ابرسان تبریز توسط شرکت، با گذشت بیش از یک‌سال هیچ گونه اطلاع رسانی در کدال انجام نداده است. همچنین درباره تولید مرودشت و شرایط مالکیت و مزایده آن اطلاع رسانی ننموده است که آیا قصد واگذاری آن را دارد یا تولید؟ متاسفانه سازمان فرابورس با تصمیم خود مبنی بر حجم مبنای بالا، باعث قفل شدن سهم در صف فروش شده است که عملا این باعث ضرر و زیان سهامدار خرد می‌شود نه مدیریت شرکت.

باز هم بی‌آبی آن هم در نیمه پاییز !

روستای رودخور واقع در شهرستان نی ریز، با بحران آب مواجه است و در مطالبه اهالی آن، آمده است: رودخور چندین سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند. حال با توجه به کمبود آب، علاوه بر مشکل در کشاورزی، مشکل آب آشامیدنی نیز تشدید یافته که بعضا ممکن است یک هفته تا 10 روز آب شرب منطقه قطع شود.

تبانی کلینیک‌های کاشت مو با برخی از داروخانه‌ها

پیش از پویش‌هایی با مضمون تبانی مطب برخی از پزشکان با تعدادی از داروخانه‌های شیراز، در فارس من ثبت شده بود و تعداد زیادی از کاربران آن را امضاء کردند. که این موضوع 2 بار توسط ورزش در استان سیستان و بلوچستان پیگیری شد.

به تازگی، موضوع مشابهی در سامانه فارس من مطرح شده است که مربوط به تخلفات کلینیک‌های کاشت مو می‌باشد : در بسیاری از کلینیک‌های کاشت مو، تکنسین‌ها با بستن قرارداد با داروخانه‌های خاص در ازای ارسال نسخ به آن داروخانه‌ها تقاضای دریافت پورسانت‌های 400 هزار تومانی تا یک میلیون تومانی از داروخانه می‌کنند! بیمار حق دارد نسخه داروهای خود را به طور کامل و خوانا داشته باشد اما اغلب اوقات به بیمار گفته می‌شود برو به فلان داروخانه فلان آدرس و بگو پک خانم ایکس را می‌خواهم در اعتراض به بیماران گفته می‌شود چون ما از اینجا مطمئن هستیم دارو تهیه کنید. وضعیت تا جایی پیش رفته که برخی داروخانه با پیک دارو به درب کلینیک‌ها و درب منزل ارسال می‌کنند و بیمار مجبور می‌شود همان جا دارو را تهیه کنند. دیده شده مسئولین کلینیک‌ها در اعتراض به این‌گونه موارد می‌فرمایند تکنسین‌های کلینیک، تخت اجاره می‌کنند و ما هیچ دخل و تصرفی در کار آن نداریم که این خود یک تخلف است بر طبق قانون تکنسین‌ها باید قرار داد داشته باشند و زیر نظر پزشک فعالیت کنند. باید همه داروها و تجهیزات توسط بیمار و با نسخه از داروخانه تهیه شود.

از دیگر مطالبات موجود، درخواست برگزاری آزمون‌های استخدامی جهاد در شهرستان‌های لامرد و لار است که مضمون آن چنین است: در امتحان قبلی وزارت بهداشت که از طرف جهاد دانشگاهی برگزار شد حوزه امتحانی را فقط مرکز استان فارس قرار داده بود که به دلیل مسافت طولانی عده ای از دادن امتحان محروم شدند لذا خواهشمندیم حوزه‌های امتحانی را در جنوب استان فارس در شهرستانهای لامرد و لار هم برگزار کنید

گزارش از : سمیه انصاری‌فرد

پایان پیام/خ